ТАРНОРУДА

ЗБРУЧ ріка єдності!

Вітаю Вас Гість • Реєстрація • Вхід • RSS
Вівторок, 30.4.2024, 10:59
Головна » Статті » Історія

Тарноруда у роки Великої Вітчизняної війни.

Тарноруда у роки Великої Вітчизняної війни.

8 липня 1941 року фашистські війська захопили Тарноруду. Період окупації 1941 – березень 1944 р. – характеризується розвитком партизанського руху  на всій території Кам'янець-Подільської області та Волочиського району зокрема.

Вже в перші дні війни селяни відгукнулися на заклик партії, десятки тарнорудців влилися до лав Червоної Армії і стали на захист країни, допомагали евакуювати колгоспне майно на схід країни, брали участь у будівництві оборонних рубежів.

На території села діяла підпільна група, яку організував Самолов за допомогою Сурмія.

Підпільна група с. Тарноруда мала зв’язок з підпіллям Голохваст. Тарнорудська підпілля розповсюджувало листівки, збирали зброю, ремонтували її.

В 1942 році група організувала напад на поліцейський участок в селі Тарноруда. В 1943 році група захопила велику партію хліба і роздала сім’ям червоноармійців.

Фашистами були розстріляні сім'ї Іщаків, брати Радіон та Михайло Басистюки. На території всієї області діяло 5 партизанських об’єднань, 7окремих загонів і близько 40 підпільно-диверсійних груп, в яких брало участь до 17 тисяч чоловік. Їх силами знищено 613 залізничних ешелонів, 158 танків, здійснили 1272 бойових операцій.

Жителі Тарноруди билися і на фронтах Великої Вітчизняної війни. Багато із них склали голови в запеклих боях за Вітчизну.

Бойові дії тарнорудців І.І.Галки, М.С.Сови, М.М.Когута – відзначені орденами та медалями Радянського Союзу.

24 березня 1944 року частини 1 гвардійської армії 1 Українського фронту визволили село від фашистської окупації. В боях під Тарно рудою, Канівкою, Петрівкою смертю хоробрих загинуло 264 воїни Червоної Армії.

За час окупації фашисти відправили на каторжні роботи 96 жителів села, спалили 86 господарств. Жорстокий окупаційний режим і фашистський новий порядок не злякали тарнорудців. Жителі села переховували ранених командирів і бійців Радянської Армії, які потрапили в оточення, дотримувались розпорядження німецьких властей. В березні 1943 року партизани розігнали шуцманів і розповіли селянам про перемоги радянських військ над фашистськими загарбниками. Тарнорудці зустріли месників як близьких і рідних людей, допомагали їм чим могли.

На братській могилі визволителів у 1955 році споруджено пам’ятник, біля якого відбуваються мітинги трудящих.

Учасниками парад Перемоги були наші земляки: Нижник, Базай, Губай, Андрушко, Мартинчук, Левчук, Приймак, Романчук.

 

Категорія: Історія | Додав: mayherav (19.08.2011)
Переглядів: 845 | Теги: історія тарноруди | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]